Karvinští zastupitelé odsouhlasili podpis memoranda

Karvinští zastupitelé odsouhlasili podpis memoranda

14.03.2011

Karvinští zastupitelé odsouhlasili podpis memoranda

Zastupitelstvo Karviné v úterý 8. března přijalo memorandum, kterým se Moravskoslezský kraj zaváže splnit podmínky města v případě stavby krajské spalovny odpadu na území města. Své podmínky (dnes v memorandu obsažené) zveřejnilo město poprvé v roce 2009, nejde o souhlas se stavbou, jde o záruky výhod pro město, na jehož území má krajská spalovna stát. 

,,Karviná požaduje a do memoranda si prosadila 100 miliónů z krajské pokladny do ekoprogramů a do zlepšení životního prostředí ve městě (peníze budou přicházet 5 let po 20 miliónech). Chceme  mít 50% cenu za svoz a likvidaci odpadů a výraznější podíl na rozhodování v rámci společnosti provozující spalovnu - KIC odpady, a.s. (přesněji blokační minoritu 33,4%). Chceme také výraznou podporu kraje u státu stran stavby obchvatu Karviné, ten jediný dokáže vyřešit zátěž z tranzitní dopravy, která výrazně ovlivňuje stav ovzduší v centru města,“ vysvětlil náměstek primátora Jan Wolf.
Zastupitelé memorandum přijali 30 hlasy, proti byli 4 (ze 41 zastupitelů se jich účastnilo 34).

Ekologické iniciativy opět označily dokument za podvod či dokonce almužnu pro karvinské občany. ,,Po celých těch pět let, co se o spalovně mluví, jsme od ekologických iniciativ neslyšeli kritiku současných znečišťovatelů ovzduší na Karvinsku nebo dokonce návrhy na řešení stavu, který tu léta je. Za celou tu dobu nepředložili veřejnosti žádné jiné řešení, kam s odpady už za pár let, kdy budeme muset uzavřít skládky kvůli pravidlům, která nám ukládá EU. Kritizují jakýkoli projekt, ale sami řešení nemají a nehledají. Skládkovat můžeme už opravdu jen pár let a navíc tento způsob zvyšuje cenu za ukládání odpadu,“ řekl náměstek primátora Jan Wolf.

O spalovně se jedná už od roku 2005.
Kraj inicioval projekt stavby společné spalovny v roce 2005, tehdy připojili k hejtmanovi podpisy i primátoři 5 statutárních měst včetně Karviné, poté se přidal i Havířov.  Zastupitelé Karviné pak  vydali podmíněný souhlas s umístěním spalovny (Krajského integrovaného centra pro nakládání s opady) na území města v květnu 2007 - PRO hlasovali přítomní napříč všemi kluby  zastupitelstvu. Tehdy byly stanoveny podmínky týkající se především životního prostředí a technických parametrů provozu,  to usnesení stále platí a bylo nezbytné pro to, aby vůbec začal proces EIA (zkoumání vlivu stavby na ŽP- zde ještě přísněji podle mezinárodních kritérií kvůli blízkosti hranice s Polskem).  Ministerstvo ŽP většinu připomínek města do EIA zapracovalo. K  podmínkám z roku 2007 přibyly ovšem později další konkrétní požadavky  města, které mají Karvinou v případě, že spalovna bude stát, zvýhodnit a které si Karviná prosadila. Memorandum ještě bude projednávat krajské zastupitelstvo.
Memorandum je politickou deklarací, město ale neočekává, že by v případě schválení zastupiteli obou celků nebylo naplněno.

Druhá rovina je mj. běžící územní řízení ke stavbě spalovny (přípravy začaly ze strany KIC odpady, a.s., nedlouho poté, co MŽP uzavřelo proces EIA ). Tam je město Karviná jedním z mnoha účastníků řízení také jako vlastník části pozemků a k jednotlivým krokům nutným ke stavbě tedy bude vydávat stanoviska.

Zdroj: http://www.karvina.cz/portal/page/portal/uvodni_stranka/tiskove_zpravy/r2011/8017F6A46D004813B03B8A4C65A76C71?mi=5526012&_template=/uvodni_stranka/WWW_DETAIL_TEXT

Další informace můžete získat na stránkách: http://karvinsky.denik.cz/zpravy_region/20110308karvina_spalovna_memorandum_souhlas.html

Kalendář

Srpen 2017

PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31