Fotograf Jan Kottas, člen TOP09 Karviná, vystavuje v MěDK

Fotograf Jan Kottas, člen TOP09 Karviná, vystavuje v MěDK

24.03.2012

Fotograf Jan Kottas, člen TOP09 Karviná, vystavuje v MěDK

 

V Mánesově síni městského domu kultury právě začala výstava k životnímu jubileu karvinského fotografa Jana Kottase.

Tvorba známého karvinského fotografa Jana Kottase přilákala na vernisáž do galerie městského domu kultury mnoho jeho přátel, kolegů i milovníků fotografování. Výstava nazvaná Hledání okamžiku právě probíhá a koná se na počest krásného životního jubilea tohoto zkušeného fotografa.

Jan Kottas, fotograf: "A to hledání okamžiku trvá tedy určitý úsek cesty s fotoaparátem v ruce tak, jak jsem kráčel, tak jsem fotografoval a teď divákům nechám na posouzení, jestli se mi podařil ten okamžik najít."

Autor o své tvorbě, která je k vidění v Mánesově síni, říká, že je uspořádána tak, jak šel život. Vystaveny jsou i jeho prvotiny, protože podle něj by si jich měl každý fotoamatér nebo profesionál vážit po celý svůj tvůrčí život.

Jan Kottas, fotograf, autor výstavy: "Fotografování je dobrodružství, fotografování je vášeň a jestliže jednou uchopíte fotoaparát do ruky, už vám ho nikdo z těch rukou nevytrhne."

Velmi zajímavé jsou fotografie nafocené v pohybu.

Jan Kottas, fotograf, autor výstavy: "Fotky v pohybu jsou těžké, ty jsou nejzajímavější a v poslední době se jimi zabývám. Fotím divadlo, fotím hlavně herecké projevy a v některých fotografiích je možná vidět, že se mi podařilo zachytit třeba i ten okamžik emotivní, který provází toho herce na jevišti."

Většina fotografií zůstala bez úprav.

Jan Kottas, fotograf, autor výstavy: "Já jsem zastánce syrové fotografie. Nemám rád vyžehlené fotografie a podíváte se i na některé portréty, které jsou upraveny jen velice málo."

Anketa, návštěvníci: 1. "Tak některé kousky se nám líbí, že jo, no. Třeba tady zrovna koukáme na tu Farnou." 2. "Zajímavé zachycení té kompozice, kdy v podstatě obličej, ale odráží se jí v těch slunečních brýlích zpětně to karvinské náměstí hlavní, že to jako je velmi zajímavý postřeh, a ten moment, který vystihuje." 3. "Ta tvorba je něčím zvláštní. Jo, docela, docela mě oslovuje." 4. "Můj první dojem je, že je to osoba kvalifikovaná, má cit jak pro barvu, tak pro formu."

V hledání okamžiku bude Jan Kottas pokračovat už jen proto, že fotografování patří neodmyslitelně k jeho životu. A o tom, jak se mu jeho fotografie vydařily, se můžete přesvědčit na vlastní oči i vy, a to do 25. dubna.

http://www.infoportaly.cz/karvinsko/karvina/fotograf-jan-kottas-vystavuje-v-medk

http://www.tvportaly.cz/karvina/24069-fotograf-jan-kottas-vystavuje-v-medk

Kalendář

Srpen 2017

PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31